Yaching Polska PL

Jakie uprawnienia należy mieć przy wynajmie łodzi?

Mazury to raj dla miłośników żeglarstwa, a czarter łodzi staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego, że wielu z nas marzy o spędzeniu wakacji pod żaglami. Aby jednak móc wynająć łódź, trzeba spełnić pewne wymagania – a mianowicie mieć odpowiednie uprawnienia. We wpisie podpowiemy, jakie dokumenty są niezbędne.

Uprawnienia żeglarskie – podstawowe informacje

Uprawnienia żeglarskie to przede wszystkim patent żeglarski, który jest podstawą do prowadzenia jachtów żaglowych. Aby zdobyć ten dokument, konieczne jest ukończenie szkolenia teoretycznego i praktycznego, a także zaliczenie egzaminu przed komisją Państwowej Komisji Egzaminacyjnej. Egzamin obejmuje wiedzę z zakresu nawigacji wodnej, meteorologii, zasad budowy i obsługi jachtu oraz bezpieczeństwa na wodzie. Po zdaniu egzaminu otrzymujemy patent żeglarski, który uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych do 18 metrów długości oraz motorowych do 10 metrów długości.

Dodatkowe uprawnienia motorowodne

Jeżeli interesuje cię wynajem jachtu motorowego, warto zdobyć uprawnienia motorowodne. W tym przypadku, egzamin obejmuje wiedzę z zakresu nawigacji, zasad ruchu i zachowania na wodzie oraz obsługi jednostek pływających. Uprawnienia motorowodne pozwalają na prowadzenie motorówek o mocy silników ponad 75 kW (100 KM). Ważne jest, aby zdobyć także międzynarodowe uprawnienia motorowodne (ICC), które są wymagane do czarteru łodzi na Mazurach.

Czy potrzebne są dodatkowe kwalifikacje?

W związku z coraz większym zainteresowaniem czarterem łodzi na Mazurach, wiele osób zastanawia się, czy uprawnienia rzeczywiście są obowiązkowe. Otóż nie zawsze. Zgodnie z polskim prawem bez żadnych patentów możliwe jest prowadzenie jachtu motorowego o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, którego prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h. To spore ułatwienie dla wszystkich osób, które marzą o niezapomnianej przygodzie na mazurskich jeziorach.

Scroll to Top